Jak na čokoládu

Na pultech českých obchodů lze v současné době najít výrobky, které na první pohled vypadají jako čokoládové, ale ve skutečnosti se jedná o různé náhražky čokolád. Z náhražek bývají většinou vyrobeny i různé vánoční i velikonoční figurky. Spotřebitel by měl tomuto věnovat pozornost, zda je na obalu uvedeno, jestli se jedná o skutečný výrobek z čokolády či nikoliv. Tím zabráníme i problémům při polévání moučníků a dortů. Na polevy se mě nejvíce osvědčila čokoláda na vaření od firmy FIGARO, ale vzhledem k vysoké ceně jsem přešla na čokoládovou polevu Master Martiny. Dostane se koupit v cukrářských eshopech. Vyrábí se i v bílé podobě a je chuťově výborná i bělejší,  ta co se prodává v pytlíkách v obchodech  je chuťově na jazyku moučná.

Polevu rozpouštíme ve vodní lázni na mírném ohni, tento postup se nazývá temperování. Teplota polevy by neměla přesáhnout teplotu 50 stupňů, pokud je poleva moc vřelá začne se hrudkovat. Není to ale na závadu, pokud se poleva nechá zchladit a pak se opět pomalu rozpustí je zase krásně hladká a lesklá. Před každým nabráním čokolády do misky před čokoládováním cukroví ji cedím přes síto, abych odstranila drobky a hrudky z čokolády. Proto i když leju čokoládu na řez, tak ji leju přes síto a už do ní nesahám nužem. Poleva se krásně rozleje a zůstane hladká. Čokoláda která ztekla se po ztuhnutí seškrábne a dá se znovu rozpustit, proto to síto, nikdy nevíte jestli tam nezůstal drobek.

I když je to poleva, ještě ji ředím 100% tukem Omega.

Na cukroví a řezy:

Na 1 kg tmavé polevy Master Martiny dávám 500 g tuku Omega.

Na 1 kg  bílé polevy Master Martiny dávám 250 g tuku Omega. Tuk Omega je tuk 100 % a neobsahuje oleje.

Některé ztužené tuky obsahuji oleje a poleva není tak pevná, a v létě dokonce hůře hutne.

Na dorty:

Suroviny: 200 g čokolády, nebo polevy Master Martiny, 6 lžic vody, 3 lžíce smetany, 1 lžíce rozpuštěného másla

Postup: Čokoládu rozpustíme nad parou, přidáme vodu a smetanu a nakonec máslo. Vše dobře promícháme a necháme zchádnout na teplotu 30 stupňů  a polijeme dort. Poleva vystačí na dort o velikosti 24 cm. Poleva nikdy úplně neztuhne, je krásně lesklá a při krájení dortu nepraská. Recept mám od kamarádky Zdenky, která mě ji poradila, protože jsem měla problémy s praskáním polevy na dortech. Zdeni ještě jednou moc děkuji.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dostávám hodně otázku jak čokoláduji, že nemám roztečenou čokoládu kolem dokola cukroví, je to jednoduché kouzlo papíru. Za tuhle radu děkuji mé sestře.

Nachystáme si vše na čokoládování, hlavně 2 papíry.

V čokoládě namočíme konce rohlíčků a položíme je na první papír.

Ještě než čokoláda zatuhne, přendáme na druhý papír.

Tady necháme čokoládu úplně zatuhnout.

A tady je výsledek, nic se nemusí okrajovat.

Můžeme rovnout uložit do krabice.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Když čokoláduji cukroví, nejprve jen na čokoláduji a nazdobím a pak plním krémem, neplatí to o cukroví slepeném marmeládou.

 A šup na druhý papír

 Vše připravené na slepování

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doufám že mé rady někomu pomohou.